SIEM

Merkezi yönetim sistemi ile tek bir noktadan kontrolü sağlayın.

SIEM Nedir?

SIEM, güvenlik bilgileri ve olay yönetimi anlamına gelir ve kuruluşlara yeni nesil algılama, analitik ve yanıt sağlar. SIEM yazılımı, uygulamalar ve ağ donanımı tarafından oluşturulan güvenlik uyarılarının gerçek zamanlı analizini sağlamak için güvenlik bilgi yönetimi (SIM) ve güvenlik olay yönetimini (SEM) birleştirir. SIEM yazılımı, olayları kurallara ve analitik motorlara göre eşleştirir ve küresel olarak toplanmış istihbaratı kullanarak gelişmiş tehditleri tespit etmek ve analiz etmek için saniyeden kısa bir süre içinde arama için dizine ekler. Bu, güvenlik ekiplerine veri analizi, olay bağıntısı, toplama, raporlama ve günlük yönetimi sağlayarak BT ortamlarındaki faaliyetler hakkında hem içgörü hem de takip kaydı sağlar.

SIEM Nasıl Çalışır?

SIEM yazılımı, bir kuruluşun uygulamaları, güvenlik cihazları ve ana bilgisayar sistemleri tarafından oluşturulan günlük ve olay verilerini toplayarak ve bunları tek bir merkezi platformda bir araya getirerek çalışır. SIEM, virüsten koruma olaylarından, güvenlik duvarı günlüklerinden ve diğer konumlardan veri toplar; bu verileri kategorilere ayırır, örneğin: kötü amaçlı yazılım etkinliği ve başarısız ve başarılı oturum açma işlemleri gibi. SIEM, ağ güvenliği izleme yoluyla bir tehdit belirlediğinde, bir uyarı oluşturur ve önceden belirlenmiş kurallara göre bir tehdit düzeyi tanımlar. Örneğin, 10 dakikada 10 kez bir hesaba giriş yapmaya çalışan biri sorun olarak görünmezken, 10 dakikada 100 kez giriş yapmaya çalışan bir işlem saldırı girişimi olarak işaretlenebilir. Bu şekilde tehditleri algılar ve güvenlik uyarıları oluşturur. SIEM'in özel gösterge panoları ve olay yönetim sistemi, araştırma verimliliğini artırır ve yanlış pozitiflere harcanan zamanı azaltır.

Özellikler ve Avantajlar

Entegre SIEM Kullanımı

    Daha sıkı uyumluluk düzenlemeleri, işletmeleri BT güvenliğine daha fazla yatırım yapmaya zorlamaktadır ve SIEM, kuruluşların PCI DSS, GDPR, HIPAA ve SOX standartlarına uymasına yardımcı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Bu tür uyumluluk zorunlulukları giderek daha yaygın hale gelmekte ve ihlallerin tespit edilmesi ve bildirilmesi üzerinde artan bir baskı oluşturmaktadır. SIEM başlangıçta esas olarak büyük işletmeler tarafından kullanılırken, uyumluluğa ve işletmeleri güvende tutmaya verilen önemin artması nedeniyle, küçük ve orta ölçekli işletmeler için gerekli olmaktadır çünkü GDPR gibi düzenlemeler, büyüklüklerine bakılmaksızın kuruluşlar için geçerlidir.

 

IoT güvenliği

    Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarı büyüyor. Gartner, 2020 yılına kadar 26 milyar bağlı cihazın olacağını tahmin etti. Ancak bu sayıdan daha fazlası halihazırda bağlı, işletmelerin için daha fazla giriş noktası sunmasından dolayı risk de artıyor çünkü bir bilgisayar korsanı, bağlı bir cihaz aracılığıyla ağınızın bir kısmına girer girmez geri kalanına çok kolay erişebilir. Çoğu IoT çözüm satıcısı, SIEM çözümlerine kolayca entegre edilebilen API ve harici veri havuzları sağlar. Bu, DoS saldırıları gibi IoT tehditlerini azaltabileceği ve risk altındaki veya güvenliği ihlal edilmiş cihazları ortamınızın bir parçası olarak işaretleyebileceği için SIEM yazılımını ve işinizin siber güvenliğinin önemli bir parçası haline getirir.

 

İçeriden gelen tehditlerin önlenmesi

    Kurumları savunmasız kılan tek şey dış tehditler değildir, özellikle erişim kolaylığı düşünüldüğünde içeriden gelen tehditler önemli bir risk oluşturur. SIEM yazılımı, kuruluşların çalışan eylemlerini sürekli olarak izlemesine ve 'normal' aktiviteye dayalı olarak düzensiz olaylar için uyarılar oluşturmasına olanak tanır. İşletmeler ayrıca ayrıcalıklı hesapların ayrıntılı bir şekilde izlenmesini gerçekleştirmek ve belirli bir kullanıcının gerçekleştirmesine izin verilmeyen yazılım yükleme veya güvenlik yazılımını devre dışı bırakma gibi eylemlerle ilgili uyarılar oluşturmak için SIEM'i kullanabilir.

 

Analitik, Zeka ve İstihbarat

    Artık birçok SEIM teknolojisi, geleneksel günlük verilerine ek olarak tehdit istihbaratı beslemeleri getiriyor ve bir etkinliğin kötü amaçlı etkinliği gösterip göstermediği konusunda daha fazla bilgi vermek için ağ davranışına ve kullanıcı davranışına bakan güvenlik analitiği özelliklerine sahip birden çok SIEM ürünü var.

    Gartner raporu, satıcıların ürünlerine makine öğrenimi, gelişmiş istatistiksel analiz ve diğer analitik yöntemleri tanıtırken, bazılarının da yapay zeka ve derin öğrenme yetenekleriyle denemeler yaptığını belirtiyor.

 

İletişime Geçin

Üstün koruma
ve sizin için geliştirilen yazılımlar için