Dosya Analizi


Türü, boyutu ve çalışma ortamı ne olursa olsun herhangi bir dosya
çeşitli yöntemlere göre analiz edilir ve onunla ilgili tüm detaylı bilgiler raporlanır.

Günümüzde zararlı yazılım teknolojisi uç noktalara erişmiştir. Bu yüzden sürekli olarak dosyaların en güncel yöntemlerle hata payına izin verilmeden, alanında uzman kişiler tarafından analiz edilmesi gerekmektedir.

Dosya analizi ile; dosyanız hakkında yapısal veriler(tür, boyut, parmak izleri, yazılımsal tanımlama verileri) ve davranış verileri; çalıştırılabilir dosyalar için davranış analizi, raporlanır. Raporda ayrıca dosyanın zararlı olup olmadığı, zararlı ise türü ve muhtemel verebileceği zararlar hakkında bilgiler mevcuttur.

Test Yöntemleri

İletişim

Sisteminizdeki dosyaların analizi için REST/API, Websocket/API, e-posta veya yardımcı programımız üzerinden ilettiğiniz dosyalar sıraya alınarak uzmanlarımız tarafından analiz edilirler.

Analiz sonuçları sistem API için içerisinden dönen takip numarası ile, e-posta ile ve yardımcı program üzerinden size geri döner.

Boyutu büyük dosyalarınız için e,posta ile gönderim en güvenli yöntemdir. API ve yardımcı program kullanımı günlük dosya analiz sınırına tabidir. 

Gizlilik

Sisteme ulaşan tüm dosyalar şifrelenmiş olarak saklanmaktadır. Analiz esnasında sadece hafıza üzerinde şifresi çözülmektedir, böylece herhangi bir yerde dosyalarınızın ham hali kayıt edilmemektedir. Ayırca gizlilik sözleşmesi ile tüm dosyalarınız 3. kişilere paylaşılma konusunda güvence altına alınır. Analiz edilen dosyalar zararlı bir kod içermiyorsa analiz işlemi sonucunda hemen sistem üzerinden silinir. Zararlı kod içeren dosyalar için talep doğrultusunda sisteme verdiği ve vereceği zararlar için incelenmeye alınır.

Dosya Analizi

Analiz

Sisteme ulaşan dosyalar tek tek önce sistem uzmanlarımız daha sonra gelişmiş yapay zekamız tarafından analiz edilir.

Dosya türü, boyutu, yapısı, dijital parmak izleri ve davranışı analiz edilir. Zararlı herhangi bir kod içerip içermediği titizlikle gözlemlenir.

Her dosya için detaylı bir analiz raporu oluşturulur. Davranış analiz raporu sadece çalıştırılabilir dosyalar(exe,dll,ocx) ve ofis dosyaları(doc,xsl,pdf,pptx) için geçerlidir.

Rapor

Analiz sonuçlarında dosya hakkında tüm detaylı bilgiler mevcuttur. Temel bilgisayar becerilerine sahip bireylerden IT uzmanlarına kadar herkesin kolayca anlayabileceği bir yapıda raporlar oluşturulmakta ve her bir bilginin açıklaması yapılmaktadır.

Dosyalarınız zararlı kodlar içeriyorsa, Saldırı Analizi ile sisteminize verdiği zararlar tespit edilebilir ve sisteminiz güvene alınabilir.

Raporlar size özeldir ve üçüncü bir kurum ile paylaşılmaz. Tüm süreç KVKK'ya tabidir.

Özellikler ve Avantajlar

Veri Güvenliği

    Sisteminizde bulunan dosyaların analizi ile ileriye yönelik saldırılardan kaçınmış olursunuz.

 

Güçlü Analiz Altyapısı

    Bulak Yazılım, kendi sandbox teknolojisi ve alanında uzman analistlerle mevcut dosyaları titiz bir şekilde, güncel teknolojiler ile analiz eder.

 

Sıfır Güven Prensibi

    Sıfır güven prensibi, sistemde varolan hiç bir dosyaya güvenmeme ve sürekli olarak analiz ederek mevcut sistem güvenliğini en üst düzeyde korumaya yöneliktir.

 

Tüm Parmak İzleri

    Dosyaların davranışsal ve statik analizleri sırasında tüm parmak izlerini kaydederiz. Böylece ileride bir saldırıya uğradığınızda Saldırı Analizi hızlıca yapılabilmektedir.

 

Neden Farklıyız

Bulak Yazılım, geliştirdiği anti-virüs motoru, zararlı yazılımların tespiti için yapay zeka ve makina öğrenmesi destekli sandbox teknolojisi ve fidye virüslerine karşı dosya koruma sistemleriyle sektörde hizmet sağlayıcı konumundadır.
Gelişmiş derin analiz teknolojisi ile günde 30.000 dosya işleyebilir kapasitededir. Ayrıca işlenen zararlıların statik, davranışsal ve ağ hareketlerini raporlamakta ve nihai çıktıları sektörün önde gelen firmalarıyla tehdit istihbaharatı şeklinde paylaşmaktadır.

En üst düzeyde partnerlikleriyle güvenlik duvarı, end-point, DLP, yedekleme, bulut depolama, NAC ve gateway hizmetleri vermektedir. Yelpazesindeki tüm ürünler için satış ve teknik ekip ilgili firmanın sertifikalarına sahip olma zorunluluğu şirket politikasıdır.