DLP

Verilerinizin izniniz olmadan sistem ve ağlarınızdan dışarı sızmasını engelleyin.

DLP Nedir?

Veri Kaybını Önleme (DLP), veri ihlallerini, sızmayı veya hassas verilerin istenmeyen şekilde yok edilmesini tespit etme ve önleme uygulamasıdır. Kuruluşlar verilerini korumak ve güvence altına almak ve düzenlemelere uymak için DLP kullanır.

DLP terimi, kuruluşları hem veri kaybına hem de veri sızıntısını önlemeye karşı savunmayı ifade eder. Veri kaybı, fidye yazılımı saldırısı gibi önemli verilerin kurum için kaybedildiği bir olayı ifade eder. Veri kaybını önleme, verinin kurumsal sınırların dışına yasa dışı aktarımını önlemeye odaklanır.

Veri Sızıntıları

Veri sızıntılarının üç yaygın nedeni şunlardır:

 • *İçeriden gelen tehditler — kötü niyetli bir çalışan, ayrıcalıklı bir kullanıcı hesabını kullanarak güvenliği ihlal edebilir ve verileri kurum dışına taşıyabilir.
 • *Saldırganlar tarafından — birçok siber saldırının hedefi hassas verilerdir. Saldırganlar, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım veya kod yerleştirme gibi teknikleri kullanarak güvenlik çevresine girer ve hassas verilere erişim sağlar.
 • *Kasıtsız veya ihmalkar çalışanlar — birçok veri sızıntısı, çalışanların hassas verileri kamuya açık olarak kaybetmesi, verilere açık internet erişimi sağlaması veya kurumsal politikalara göre erişimi kısıtlamaması nedeniyle meydana gelir.

Özellikler ve Avantajlar

Verilere Öncelik Verin

  Tüm veriler eşit derecede kritik değildir. Her kuruluşun kendi kritik veri tanımı vardır. İlk adım, çalınması durumunda hangi verilerin en büyük soruna neden olacağına karar vermektir. DLP, saldırganlar tarafından hedef alınması muhtemel en değerli veya hassas verilerle başlamalıdır.

 

Verileri sınıflandırın

  Basit, ölçeklenebilir bir yaklaşım, verileri bağlama göre sınıflandırmaktır. Bu, bir sınıflandırmayı kaynak uygulama, veri deposu veya verileri oluşturan kullanıcı ile ilişkilendirmek anlamına gelir. Verilere kalıcı sınıflandırma etiketleri uygulamak, kuruluşların kullanımlarını izlemelerine olanak tanır. İçerik denetimi de yararlıdır. Sosyal Güvenlik ve kredi kartı numaraları veya anahtar kelimeler (örnek: "gizli") gibi normal ifadeleri belirlemek için verileri inceler. İçerik denetimi genellikle PCI, PII ve diğer standartlar için önceden yapılandırılmış kurallarla birlikte gelir.

 

Verilerin ne zaman risk altında olduğunu anlayın

  Kullanıcı cihazlarına dağıtılan veya ortaklar, müşteriler ve tedarik zinciri ile paylaşılan verilerle ilişkili farklı riskler vardır. Bu durumlarda, veriler uç noktalarda kullanıldığı anda genellikle en yüksek risk altındadır. Örnekler arasında verilerin bir e-postaya eklenmesi veya çıkarılabilir bir depolama cihazına taşınması yer alır. Sağlam bir DLP programı, verilerin hareketliliğini ve verilerin risk altında olduğu durumları hesaba katmalıdır.

 

Hareket halindeki verileri izleyin

  Verilerin nasıl kullanıldığını anlamak ve verileri riske atan davranışları belirlemek önemlidir. Kuruluşların, hassas verilerine neler olduğuna dair görünürlük elde etmek ve DLP stratejilerinin ele alması gereken konuların kapsamını belirlemek için hareket halindeki verileri izlemesi gerekir.

 

Kontrolleri iletin ve geliştirin

  Bir sonraki adım, bunun neden olduğunu anlamak ve veri riskini azaltmak için kontroller oluşturmak için iş kolu yöneticileriyle çalışmaktır. Bir DLP programının başlangıcında, veri kullanım kontrolleri basit olabilir. Kontroller, çoğu bölüm yöneticisinin riskli olduğu konusunda hemfikir olduğu ortak davranışları hedefleyebilir. DLP programı olgunlaştıkça, kuruluşlar belirli riskleri azaltmak için daha ayrıntılı, ince ayarlı kontroller geliştirebilir.

 

Çalışanları eğitin ve sürekli rehberlik sağlayın

  Bir kuruluş, verilerin ne zaman taşındığını anladıktan sonra, kullanıcı eğitimi, içeriden kişiler tarafından kazara veri kaybı riskini azaltabilir. Çalışanlar genellikle eylemlerinin veri kaybına yol açabileceğini ve eğitildiklerinde daha iyisini yapacaklarını bilmiyorlar. Gelişmiş DLP çözümleri, şirket politikasını ihlal edebilecek veya riski artırabilecek veri kullanımı konusunda çalışanları bilgilendirmek için kullanıcı yönlendirmesi sunar. Bu, riskli veri faaliyetlerini tamamen engellemeye yönelik kontrollere ektir.

 

İletişime Geçin

Üstün koruma
ve sizin için geliştirilen yazılımlar için