Backup

Verilerinizi en güvenilir şekilde depolayın ve yedekleyin.

Backup Nedir?

Yedekleme ve kurtarma, kuruluşları veri kaybına karşı korumak için kullanılabilecek verilerin kopyalarını oluşturma ve saklama sürecini tanımlar. Bu bazen operasyonel kurtarma olarak adlandırılır. Bir yedekten kurtarma, tipik olarak, verilerin orijinal konuma veya kaybolan veya hasar gören verilerin yerine kullanılabilecekleri alternatif bir konuma geri yüklenmesini içerir.

Uygun bir yedek kopya, birincil donanım veya yazılım arızası nedeniyle veri kaybı olasılığına karşı koruma sağlamak için güvenli depolama sunucuları gibi ayrı bir sistem veya ortamda birincil verilerde depolanır.

Neden Yedekleme Yapmalıyım?

Bir bilgisayar her an çalışmayı durdurabilir ve sabit sürücü arızalanırsa sabit sürücüdeki veriler bozulabilir veya kaybolabilir. Donanım veya bilgisayar çalışmayı durdurduğunda, bilgisayardaki veriler kaybolabilir. Herhangi bir zararlı yazılım bilgisayarınızdaki tüm verileri silebilir veya şifreleyerek sizden fidye isteyebilir. Veri kaybını önlemek ve gerektiğinde bu dosyaları kurtarabilmenizi sağlamak için tüm önemli dosyalar yedeklenmelidir.

Özellikler ve Avantajlar

Yedekleme Donanımı

  Bu cihazlar genellikle, kurduğunuz ve ağınıza bağladığınız 19” rafa monte edilmiş bir cihaz olarak gelen depolamayı içerir. Cihazların kurulumu ve yapılandırması kolaydır. Çoğu durumda, ayrı bir sunucu, işletim sistemi sağlamanız veya herhangi bir yazılım yüklemeniz gerekmez. Sistemlerinizde kurulu olan ajanlar yedeklemeleri gerçekleştirir ve siz de cihazla birlikte verilen grafiksel bir arayüz üzerinden çözüme ulaşırsınız.

  Ancak, bir donanım cihazınız varsa ve arızalanırsa, tüm veri yedekleme çözümünüzü kaybedeceğinizi unutmayın. İkincil bir konuma yedeklemiş olsanız bile, kurtarmadan önce yedekleme çözümünü yeniden sağlamanız gerekir, bu da kurtarma sürelerinizi artırır.

 

Yazılım Çözümleri

  Yazılım çözümleri kendi sistemlerinize kurulur ve yedekleme işlemini gerçekleştirir. Birçok çözüm, mevcut sistemleri kullanmanıza izin verir, ancak bazıları yalnızca yedekleme için sağlanan özel sunucular gerektirir. Bunun için işletim sistemini ve yedekleme yazılımını kurmanız ve yapılandırmanız gerekir.

  Yedekleme donanımıyla karşılaştırıldığında, yazılım çözümleri, özellikle altyapınız sık sık değişiyorsa, daha fazla esneklik sunar. Ayrıca, yazılım çözümleri bir donanım cihaz paketi satın almaktan daha ucuz olabilir ve ayrıca kendi depolama alanınızı seçmenize ve sağlamanıza olanak tanır.

 

Bulut Hizmetleri

  Çok sayıda satıcı, makinelerinize hafif aracılar yükleyerek satıcının veya hizmet sağlayıcının bulut altyapısından yedeklemelerinizi sağlamanıza ve çalıştırmanıza olanak tanıyan bulut tabanlı bir teklif olan hizmet olarak yedekleme (BaaS) sunar. BaaS, yazılımdan bile daha basittir çünkü sağlanacak sistem ve yapılandırılacak işletim sistemi yoktur.

  Elbette, kuruluşunuz hassas verilerle ilgileniyorsa veya yasal gerekliliklere tabiyse, BaaS çözümüyle bulut yedeklemenin kabul edilebilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecektir.

  KVKK kapsamında verilerinizi ülkemiz sınırları içerisinde bulunan bir bulut sağlayıcısında depolayabilirsiniz.

 

Hibrit Veri Yedekleme Çözümleri

  Yedekleme dünyasındaki en son yenilik, size yazılımı yükleme veya istediğiniz zaman bir bulut hizmeti olarak kullanma özgürlüğü veren hepsi bir arada hibrit yedekleme çözümüdür. Bir çok kuruluş bu yöntemi tercih etmektedir.

 

İletişime Geçin

Üstün koruma
ve sizin için geliştirilen yazılımlar için